Musím! Nebo ne?

Slušný člověk sprostá slova nepoužívá., Dobrý student se učí denně. nebo třeba Hodné děti poslouchají své rodiče.

Už jste to někdy slyšeli? Souhlasíte s tím? Říkáte to taky?

Často kolem sebe slýcháme slova Musíš … a Měla bys …, případně jejich skryté varianty zmíněné výše. A nebylo by nám lépe, kdybychom se jich zdrželi?

Nezašli jsme náhodou příliš daleko? Nevzdalujeme se od toho, jací opravdu jsme a jací chceme být? Uděláme cokoli, abychom byli šťastní. Nebo spíše, abychom vypadali šťastně?

Nestává se to, co si o nás myslí druzí důležitějším, než to, jak se opravdu máme a jak spokojený či nespokojený život prožíváme?

Nesouvisí tento problém se slovíčky musíš / měl bys a výše uvedenými větami, ve kterých se tato slovíčka skrývají?

Nikdo z nás nechce být považován za špatného. Chceme být oblíbeni druhými. Většina se tak raději podvolí a udělá, co ostatní přikazují, nebo to, co si myslí, že by měli udělat, aby byli vnímáni jako „dobří lidé“. Proč? Protože se to musí!

Z musu plyne více problémů. Lidé žijí životy, se kterými nejsou spokojeni a nic s tím nedělají, protože si myslí, že takhle žít musí.

Z musu plyne i to, že lidé si neuvědomují zodpovědnost za své jednání a za své pocity. Jak mohu zodpovídat za něco, k čemu jsem byl donucen? Tak se běžně stává i to, že slyšíte slova jako On mi ublížil, Cítím se špatně, protože se mnou nemluví, nebo třeba Nemám ji rád, protože mě urazila. (Jinými slovy: Musím, ji nemít rád, protože je špatná).

Opravdu však musíme?

I must be perfect to be accepted

Když řeknu, že nemusíme nic, budete asi protestoval, ale věřím tomu, že to tak je. Neříkám, že všechno je zadarmo, a pokud něco chcete, tak to něco bude stát, ale nikdy nic nemusíte. Vždy je jen a jen na Vás, co uděláte a jakou cestu zvolíte. Ne všechny cíle lze splnit snadno, ale žádné z nich splnit nemusíte. Je jen na Vás, pro který se rozhodnete, a kterého budete CHTÍT dosáhnout.

Zkuste se zamyslet, co ve svém životě děláte a jestli to děláte, protože chcete, nebo z musu. Pokud máte pocit, že musíte, možná by stálo za úvahu, jestli jdete po správné cestě a nebude lepší se zamyslet nad změnou cesty, případně jestli je pro Vás daný cíl vůbec důležitý. Pokud máte i přes všechny úvahy pocit, že opravdu musíte, klidně pište do komentářů. Jinak též doporučuji knihu Nenásilná komunikace, která určitě stojí za přečtení!

Neříkám, abychom na sobě nepracovali, ale abychom to dělali z vlastní vůle!

Jasně. Pokud něco opravdu chceme, bojujme. Tvrdě. Nevzdávejme se a udělejme pro to vše …

Work it harder, make it better.
Do it faster, makes us stronger.
More than ever hour after.
Our work is never over.

Scroll to top