Mistr Joda se mýlí. Zkuste změnu!

Tento článek neobsahuje spoilery z nových Star Wars, odkazuje pouze na jednu větu z Epizody V. Ukazuje souvislosti s předsevzetími, která si lidé dávají do nového roku a s knihou Setha Godina Kopni do té bedny. Ale pěkně popořádku …

„Dobře, já to tedy zkusím.“

„NE! Nezkusíš! Uděláš to, nebo ne! Už žádné zkusit!“

To říká Yoda Lukovi. Jasně. Jediové nezkouší, Jediové to udělají, nebo ne. Ale co my, lidé?

Zkusit znamená přestat se schovávat

Zmíněná citace je z knihy Kopni do té bedny, která vybízí k tomu, abychom přestali sedět na zadku a dělat jen to, co určitě zvládneme, ale zkoušeli nové věci. Zkoušeli. Chybovali. Padali. A hlavně se dokázali poučit. Tahle kniha píše o tom, že když budeme sedět na zadku a nic nezkusíme, nikdy se nám nic nepovede. Když to zkusíme, něco se nám povést může, ale nesmíme to po prvních nezdarech vzdát, ale zkoušet stále znova. Zkoušet nové věci, zkoušet dělat běžné věci jinak.

Zkus to! Může ti to změnit život!

K plnění předsevzetí bych tedy jako základ doporučil přečtení knihy Kopni do té bedny od Setha Godina, která Vás zbaví výmluv!

K tomu přidám vlastní radu. Zkuste si vzpomenout na moment, kdy jste měli šanci uspět, ale museli jste pro to něco udělat, tak jste to raději vzdali a využili jste volný čas k lenošení. Teď si vzpomeňte na situaci, kdy jste měli šanci uspět, zkusili jste to a selhali jste. Když se na obě situace podíváte s odstupem času, čeho více litujete?

Měl jsem v životě plno šancí, které jsem prováhal. Dost jsem jich pokazil. Jen pár pokusů vyšlo a ty mi změnily život. U prováhaných šancí dodnes nevím, kde bych byl, kdybych je neprováhal. U těch, které jsem pokazil, mi zůstalo alespoň ponaučení do dalšího života. Pokud jste doteď všechny šance na změnu prováhali, zkuste to třeba dnes. Třeba to dnes nevyjde, třeba ani zítra, ale nikdy nevíte, která šance je k ničemu a která vám nadobro změní život. Inu i pád na hubu je pohyb vpřed!

Dávejte si tedy předsevzetí, zkoušejte a učte se z chyb, a nemusí být zrovna Nový rok, abyste mohli zkusit něco změnit. Protože když to zkusíš, posuneš se, i když třeba jiným směrem, než jsi čekal. Pokud to nezkusíš, nikdy nevíš, o co vše jsi přišel!

Když to nezkusíš, nevíš.

***

V nejbližší době se tu určitě objeví pár článku zaměřených na konkrétní častá předsevzetí a s odkazy, na počítačové a mobilní aplikace, které vám s jejich plněním pomohou, ale zkuste změnu už dnes, třeba zjistíte, že by vás tihle pomocníci jen brzdili a nebudete je vůbec potřebovat 😉

Scroll to top